Ekipi kryeqytetas, Roma, është eleminuar nga kupa e Italisë.

Në ndeshjen e çerek finales përballë ishte ekipi ‘violë’ i Fiorentinës. Kjo e fundit arriti ta mposhtë me një rezultat të pabesueshëm, ku gjeti plot 7 herë rrugën e rrjetës me anë të Federico Chiesa i cili shënoi hat-trick, Luis Muriel me një dopietë. Ndërsa Giovanni Simeone dhe Marco Benassi shënuan vetëm një gol.

Për miqtë e Romës golin ‘e nderit’ e shënoi Aleksandar Kolarov./Shqipëriaime