Ditën e djeshme një tjetër e re është ndarë nga jeta për shkak të neglizhencës dhe paaftësisë së këtij shteti për t’u ofruar ndihmën e munguar tek pacientët e sëmurë.

E reja që u përcoll për në banesën e fundit quhet Marsida dhe vuante nga sëmundja e talasemisë. Kur në botë, sot e kësaj dite njerëzit e prekur nga kjo sëmundje jetojnë sikurse njerëzit normalë, për Marsidën jeta u pre në mes.

E kjo, sikurse shkruajnë ata që i ndenjën pranë në betejën e saj me vd ekjen, për shkak të premtimeve boshe dhe talljes së mirëfilltë të ministrisë së Shëndetësisë me këtë vajzë, e cila u lut e u përgjërua disa herë në dyert e asaj ministrie, për të përfituar shërbim shëndetësor dhe spitalor falas.

Veç premtimeve boshe, asnjë gjë tjetër nuk mori.

Sipas faqes “Atoha”, jetesa jo vetëm e Marsidës, por e të gjithë të prekurve nga talasemia vështirësohet për shkak të mungesës së zbatimit të protokollit, efekteve anësore që nuk kapen në kohë, infeksioneve të marra nga trasfuzioni igj akut, për të cilat askush nuk mban përgjegjësi si dhe kostos së lartë të kurimit të sëmundjes, e cila, edhe për analizën më të vogël, duhet bërë në privat kundrejt çmimeve të kripura.

Në “Atoha” shkruhet:

Sot u nda nga jeta Marsida. Nje vajze plot deshire per jeten dhe me nje zemer te madhe. Me dashuri dhe dhembshuri per nenen e saje dhe vellain qe e kish si driten e syrit. Para nje viti sapo kish filluar nje etape te re te jetes se saj. Martesa me shpirtin e saj binjak. Marsida me syte e saj plot jete dhe shprese, bashkejetonte me semundjen e Talasemise. Por nuk ishte Talasemia qe ja veshtiresonte jeten por mangesite qe ka ky vend per trajtimin e kesaj semundje.

Sot jemi ne nje trishtim te madh te gjithe ne pacientet, miqte e saje qe kemi ndare sa e sa veshtiresi me njeri-tjetrin dhe sa e sa momente ne ate dhomen e vogel te tranfuzionit.
Nuk mund ta pranojme nje humbje ne moshe kaq te re dhe me kaq shume nderlikime. Kur ne bote talasemia eshte nje semundje ku jetegjatesia nuk ka me kufi, dhe bejne nje jete mese normale dhe pa nderlikime. Ne ende jemi me limit moshe dhe kjo si pasoje e mos funksionimit te nje trajtimi bashkekohor.

Mungesat zbatimit te protokollit, po na bejme jeten akoma dhe me te veshtire. Efektet anesore qe nuk kapen ne kohe, Infeksione te marra nga transfuzioni i gj akut dhe askush nuk mban pergjegjesi. As per trajtimin me kosto marramandese si pasoje e shume analizave qe duhet te behen ne shtet por qe asnjehere nuk ka kite.!Mangesite e shume analizave qe duhet te behen ne spital por perkundrazi na percjellin tek privati, bejne qe shume paciente dhe familjet e tyre te mos i bejne si pasoje kostove te larta.

Sa e sa here i ishte drejtuar familja e Marsides Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, qe ti mundesoheshin analizat per hepatitin dhe trajtimin falas!!! Kushedi se sa here! Cfare bene? Premtime boshe per ta perciell. Nje kalvar i gjate me sorollatje, sfilitje neper dyert e ministrise….. Boll me me kete neglizhence… ne egizstojme dhe Ne duam te Jetojme…. do jetonte edhe Marsida dhe syte e saje te bukur nuk do qene shuar ne moshe kaq te re nese do te qe ndjekur sipas nje protokolli mjekimi te duhur.

Lamtumire e dashur Marsida. U prefsh ne paqe Marsida. Zoti lehtesofte dhimbjen e nenes dhe bashkeshortit. Armand Stafa jemi prane teje, ti nuk je vetem na ke te gjithve prane.
Do na mungosh te gjithve!
Mgid

Bashkohuni edhe në grup, mund të ndani në çdo kohë denoncimet dhe çdo ankesë me të gjithë ndjekësit e tjerë!

SHQIPERIA IME GRUP