Dormund arriti të fitonte me shumë lehtësi ndaj Uerdingen në kupën e Gjermanisë. Dy golat e këtij takimi u realizuan nga Reus dhe Alcacer duke ia dhuruar fitoren 2-0 Dortmundit.

Goli i Alcacer ishte një ‘perlë’, me anë të një goditje dënimi, ashtu siç vazhdimisht Lionel Messi shënon me Barcelonën.